مسیر حرکتی دلار وارونه شد

در اولین هفته کامل سال ۹۵، سکه و دلار در جهت معکوس یکدیگر حرکت کردند. حرکت عکس این دو در آخرین روز هفته گذشته نیز وجود داشت، جایی که دلار با ۱۰ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۴۸۰ تومان رسید، ولی سکه تمام بهار آزادی با هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، به گفته برخی فعالان، کاهش دلار تحت‌تاثیر تحرکات معامله‌گرانی صورت گرفت که قصد دارند میانداری بازار ارز در روز شنبه را دست بگیرند و با خرید ارز در قیمت پایین‌تر کسب سود کنند. با این حال، بخش دیگری از معامله‌گران اعتقاد دارند که بازارساز همچنان دست بالا را در بازار دارد و اجازه نوسان‌گیری را به دلالان نخواهد داد. تقابل دو دسته یاد شده از میانه هفته گذشته آغاز شد و در روز پنج‌شنبه نمود بیشتری پیدا کرد. حال باید دید رقابت این دو در روز شنبه منجر به میانداری کدام یک بر بازار ارز خواهد شد؟

برتری کاهشی‌ها

هفته گذشته دلار بیشتر در مسیر کاهشی قرار داشت تا فروشنده‌ها سود بیشتری از معاملات کسب کنند. روند کاهشی دلار از همان ابتدای هفته آغاز شد. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. یکشنبه، این ارز با شدت بیشتری به کاهش خود ادامه داد و با ۳۵ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۴۶۵ تومان رسید.

این کمترین قیمت ثبت شده برای دلار در سال ۹۵ بود. به گفته فعالان، قدرت نمایی بازارساز ارزی و عرضه او موجب شد که یکشنبه، قیمت دلار پس از ۳ روز کاری از کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان خارج شود و به میانه کانال ۳ هزار و ۴۰۰ تومان نزدیک شود. کاهش روزهای شنبه و یکشنبه، در حالی اتفاق افتاد که در ۲ روز ابتدایی هفته چند علامت افزایشی از جمله بالا بودن نرخ حواله درهم در بازار دبی و تحرکات معامله‌گران آتی در بازار وجود داشتند.

شاخص ارزی که در ۲ روز ابتدای هفته با عوامل کاهشی همراه شده بود، در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با عوامل افزایشی حرکت کرد. دوشنبه، دلار تا محدوده ۳ هزار و ۴۵۰ تومان پایین آمد، ولی با رسیدن قیمت این ارز به نقطه ۳ هزار و ۴۵۵ تومان، خریدهای معامله‌گران ارزی افزایش یافت تا دلار از کف قیمتی روزانه بالا بیاید و با قیمت ۳ هزار و ۴۷۰ تومان به کار خود پایان دهد، رقمی که ۵ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود.

سه‌شنبه، دلار افزایش بیشتری تجربه کرد و به آستانه مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک شد. در چهارمین روز هفته، شاخص ارزی با ۲۷ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۴۹۷ تومان رسید تا تنها ۳ قدم با مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی فاصله داشته باشد.

ثبت ۲ افزایش پیایی در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، برخی معامله‌گران ارزی را امیدوار کرد که چهارشنبه دلار از مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند، ولی برخلاف انتظار آنها، این ارز مسیر کاهشی را انتخاب کرد و با ۷ تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۴۹۰ تومان رسید. روز پنج‌شنبه، دلار به کاهش خود ادامه داد و با ۱۰ تومان افت به قیمت ۳ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. کاهش شاخص ارزی در آخرین روز هفته موجب شد که میزان افت دلار در هفته گذشته به ۸/ ۰ درصد برسد.

تحرکات جریان دلالی

به گفته فعالان، روز پنج‌شنبه بالا نرفتن دلار از محدوده ۳ هزار و ۴۹۰ تومان موجب شد که امیدهای افزایشی معامله‌گران ارزی کاهش یابد و برخی معامله‌گران در موقعیت فروش قرار بگیرند. از سویی برخی فعالان اعتقاد داشتند‌که معامله‌گران با فروش ارز قصد دارند که قیمت دلار را پایین‌تر آورند تا روز شنبه در محدوده پایین‌تری اقدام به خرید ارز کنند.

به گفته فعالان، برخی معاملات فردایی در روز شنبه تسویه خواهد شد و موجب می شود که نقدینگی بیشتر در اختیار معامله‌گران قرار بگیرد. البته به‌طور سنتی تا حدی این عقیده نیز در بازار وجود دارد که هر چقدر از روزهای ابتدایی سال فاصله بگیریم، نقدینگی بیشتر برای معامله در دست معامله‌گران خواهد بود. به این ترتیب، در دومین هفته کامل بازار در سال ۹۵، معامله‌گران توانایی بیشتری برای خرید ارز خواهند داشت.

به اعتقاد فعالان، به دلیل همین موضوع، فروش ارز در ۲ روز انتهایی هفته بیشتر شد تا قیمت کمی پایین‌تر بیاید و شرایط برای خرید ارز ارزان‌تر در روز شنبه فراهم شود. با این حال، برخی دیگر از فعالان، اعتقاد دارند که جریان دلالی توانایی مقابله با بازارساز را ندارد و در صورت فعالیت بازارساز، قیمت نوسان چندانی را تجربه نخواهد کرد. هفته گذشته سکه تمام بهار آزادی روزهای نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت و در دو کانال یک میلیون و ۱۰ هزار تومان و یک میلیون و ۲۰ هزار تومان نوسان کرد.

شنبه گذشته، سکه با ۳ هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید. یکشنبه و دوشنبه، فلز گرانبهای داخلی در مسیر کاهشی قرار گرفت و به میانه کانال یک میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید. روز سه‌شنبه، نوسانی‌ترین روز بازار سکه بود. سکه در چهارمین روز هفته ۱۲ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به قیمت یک میلیون و ۲۷ هزار تومان رسید.

روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه سکه نوسان چندانی نکرد. چهارشنبه سکه با ۳ هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۲۴ هزار تومان رسید. با این حال، بخشی از این کاهش با افزایش هزار تومانی روز پنج‌شنبه جبران شد. افزایش روز پنج‌شنبه و رسیدن به قیمت یک میلیون و ۲۵ هزار تومان موجب شد که رشد سکه در هفته گذشته به ۸/ ۰درصد برسد.

خبر خوش استخدام در وزارت بهداشت

قائم مقام وزیر بهداشت از صدور مجوز استخدام ۱۷ هزار نفر نیروی انسانی در وزارت بهداشت برای سال جدید خبر داد.
به گزارش افکارنیوز، ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت گفت: در دولت یازدهم به دلیل بالا رفتن سرعت بیمارستان‌سازی و با توجه به اینکه سال ۹۵ سال طلایی برای تحویل بیمارستان های جدید است به همین دلیل وزارت بهداشت نیازمند نیروی انسانی بیشتری برای خدمت رسانی به مردم در بیمارستان‌های تازه ساز است.

وی با اشاره به نیاز مبرم بیمارستان ها به نیروی انسانی افزود: در حال حاضر بعد از حدود یک سال و نیم تلاش مجوز استخدام ۱۷ هزار نیروی انسانی صادر شده اما ما نیازمند دو برابر شدن این رقم استخدام هستیم.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه گفت: سیاست وزارت بهداشت این است که حتی‌المقدور به کارگیری نیروهای انسانی را به صورت خرید خدمت از بخش خصوصی و تعاونی‌ها انجام دهد کما اینکه در مراکز بهداشت جدید این کار صورت گرفته اما در برخی بیمارستان ها استخدام اجتناب ناپذیر است. که امیدواریم با افزایش نیروی انسانی خدمت رسانی مناسبی به مردم داشته باشیم.

قائم مقام وزیر بهداشت تشریح کرد: با توجه به سیستم باز نشستگی در وزارت بهداشت ما نیازمند جایگزینی برای افراد بازنشسته هستیم و همچنین افزایش تخت‌های آی سی یو و راه انداختن اورژانس‌های مناسب نیاز به نیروی انسانی را چند برابر می‌کند.

حریرچی در پایان خاطر نشان کرد: افرادی که قرار است استخدام شوند به محض اینکه مراحل اداری آزمون و مراحل اداری تائید مدرکشان طی شد در مراکز مربوطه مشغول به کار می‌شوند.

زمان افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۵

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از افزایش حقوق کارکنان دولت از ابتدای فروردین ۹۵ خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، سخنگوی دولت گفت: افزایش حقوق کارکنان دولت با مصوبه هیات وزیران است؛ بنابراین به تعویق افتادن افزایش حقوق‌ها تا خردادماه، صحت ندارد.

ما منتظر قانون بودجه هستیم، هر زمان این قانون به ما ابلاغ شد، افزایش حقوق را از اول فروردین ۹۵ اعمال می‌کنیم.

این دغدغه برای کارمندان ایجاد نشود که از نیمه خرداد حقوق‌ها افزایش می‌یابد.

وی همچنین از کمک دولت به صندوق بازنشستگی برای پرداخت حقوق‌ها خبر داد.

اگر کمتر از این مبلغ درآمد دارید یارانه به شما تعلق می گیرد

به گزارش افکارنیوز، کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در اسفندماه گذشته، دولت را مکلف به حذف یارانه سه دهک پردرآمد جامعه نمود. این مصوبه افرادی را که مشمول قطع یارانه می‌شوند در ۶ گروه دسته بندی نموده است. طبق مصوبه مذکور، گروه آخر شامل “کلیه کسانی که در ۳ دهک بالای درآمدی هستند و در گروههای یاد شده ذکر نشدند” می‌باشد.
برای شناخت سه دهک پردرآمد ـ که حدود ۲۴ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود ـ داده‌های مراکز رسمی کشور ملاک خواهد بود. در این زمینه “آمار هزینه و درآمد خانوار” که از سوی مرکز آمار ایران منتشر می‌شود نشان می‌دهد که خانوارهای با درآمد سالانه بیش از ۲۷٫۵ میلیون تومان (معادل درآمد ماهانه دو میلیون و ۲۸۸ هزار تومان) جزء سه دهک بالای درآمدی قرار گرفته و مشمول قطع یارانه خواهند شد.
توضیح آنکه آمار هزینه و درآمد خانوار هر ساله به صورت جداگانه برای مناطق شهری و مناطق روستایی محاسبه و منتشر می‌شود. با توجه به اینکه در ایران، جمعیت روستایی تقریبا نصف جمعیت شهری کشور است، هر دهک شهری معادل دو دهک روستایی جمعیت دارد.